Katecheta nie gryzie

Czyli porozmawiajmy jeszcze bardziej po ludzku;)przy herbatce, bez zdzierania gardła i przynudzania...


#1 2009-09-21 18:53:29

Eztaz

Nowy użytkownik

6893815
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 2
Punktów :   
WWW

Religie:Luteranizm, Kalwinizm, Anglikanizm (zasady wiary)

Witam pozwoliłem sobie na  dodanie tego tematu bo bardzo mnie zaciekawił pod wieloma względami nie tylko podobieństwem ale i również różnicami w religiach....xD



Luteranizm, Kalwinizm, Anglikanizm (zasady wiary)



Luteranizm


Zasady wiary

Jedynym źródłem wiary jest Biblia, a szczególnie Ewangelie.
Każdy może sam interpretować Biblię - do tej pory to Kościół narzucał jej interpretację.
Każdy wierzący ma dostęp do Boga i wiary.
Odrzucono rolę papieża, biskupów i kapłanów, gdyż uważano instytucje duchowne za niepotrzebne.
Nie uznawano kultu świętych, obrazów i relikwii.
Uproszczono obrzędy religijne.
Zniesiono sakrament, pozostawiając jedynie chrzest i komunię.
Zlikwidowano celibat osób zakonnych.
Mszę świętą i większość doktryn uważano za wymysły Kościoła.
Zbawianie ludzi opiera się jedynie o zbawczą śmierć Jezusa Chrystusa, a nie dobre uczynki ludzi.
Powołuje predykantów, czyli nauczycieli, których zadaniem było nauczanie prawd wiary zgodnych z
Biblią i "Dużym katechizmem" Lutra, oraz udzielanie sakramentów.
Do nabożeństw wprowadzono język ojczysty zamiast łaciny .
Muzykę organową zastąpiono chóralnym odśpiewaniem psalmów.
Broni doktryny o obecności ciała i krwi Chrystusa w chlebie i winie konsekrowanych podczas uczty e
eucharystycznej, przy czym obecność tę pojmuje jako współistnienie postaci eucharystycznych z fizycznym ciałem Chrystusa.
Luteranów nazywano ewangelikami lub protestantami

Kalwinizm


Zasady wiary

Podstawą kalwinizmu jest nauka o predestynacji - przeznaczenie, przekonanie, ze los człowieka
jest z góry wyznaczony przez Boga i niezależny od ludzi.
Uznanie zwierzchnictwa władzy świeckiej nad kościelną.
Wierni sami wybierają biskupów.
Ascetyzm - prostota, powściągliwość, oszczędność.
Człowiek jest narzędziem w rękach Boga.
Bogactwo będące wynikiem pracy jest darem od Boga.
Zakaz zabaw, flirtów, tańców, uprawiania gier hazardowych.
Wiernym nie wolno było nosić kolorowych, jaskrawych strojów.
Wierni nie mogli nawet głośno mówić i wykonywać gwałtownych gestów.
Pracowitość oraz życie według surowych zasad moralnych to główne obowiązki każdego człowieka.
Jedynym świętem była niedziela.
Łaskę Boga zyskuje się poprzez modlitwę i pokutę.
Wierni przyjmowali cztery razy do roku komunię.
Odrzucił większość sakramentów, pozostawiając tylko chrzest i komunię.
Zaprzestał kultu świętych.
Nakazano usunąć ze świątyń wszystkie elementy zdobnicze, zdaniem wyznawców kalwinizmu,
niepotrzebnych, były to: obrazy, rzeźny i krzyże.
Odrzuca celibat księży.
Znosi zakony.
Pismo Św. Interpretowane tylko przez Kalwina, wierni musieli podporządkować się temu tłumaczeniu.
Kościół stanowił ogół gmin religijnych o dużej autonomii, a na jego czele stali konsystorzy. i

Anglikanizm


Zasady wiary

Zachowanie dogmatów wiary katolickiej, ustalonych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
Zachowano hierarchię Kościoła.
Rozwiązano zakony.
Rok kościelny rozpoczynał się adwentem.
Nakazał uznanie przeistoczenia, komunię.
Zachowano celibat, śluby zakonne, msze prywatne oraz spowiedzi konfesyjne.
Mało różnił się od wiary rzymsko-katolickiej.


Można sobie porównać....Proszę o komentarze i wnioski........xD

Pozdrowienia....xD

Offline

 

#2 2009-09-21 22:52:33

LeszekZ

Administrator

10543126
Zarejestrowany: 2009-09-11
Posty: 13
Punktów :   

Re: Religie:Luteranizm, Kalwinizm, Anglikanizm (zasady wiary)

A więc panie Eztaz;)
Ekumenizm i różne nurty w chrześcijaństwie to temat rzeka...
przedstawione przez Ciebie zestawienie jest oczywiście bardzo skrótowe i wymaga wielu komentarzy...jeśli tylko znajdę więcej czasu ( a na razie niestety się na to nie zanosi;/ ) to postaram się co nieco tu skomentować
Na razie mogę tylko obiecać, że przygotuję ten temat i postaram się omówić chociaż w niektórych klasach
Sam temat jest bowiem bardzo ciekawy i potrzeba trochę wiedzy aby z rozumem i szacunkiem odnosić się do innych wyznań chrześcijańskich...
Inna sprawa, że ja wole zostać i umrzeć katolikiem, wiara w 7 sakramentów świętych mi odpowiada;)
chociaż jestem święcie przekonany, że skoro Bóg sadzić nas nbędzie z miłości, a inni bracia chrześcijanie karmią swe dusze jedynym, żywym, wspólnym dla nas wszystkich Pismem świętym, to w niebie na spotkaniu będzie niezły zlot;)
wierze tylko i ufam, że katolicka forma i wiara w 7 sakramentów jest dla mnie silniejszą podporą i wsparciem w duchowych zmaganiach

Druga strona medalu- sam nie mam pojęcia co bym zrobił i jak myślał, gdybym urodził się w rodzinie luterańskiej lub prawosławnej...pewnie starałbym się żyć jak najlepiej zgodnie z tamtymi wyznaniami...
ale to już takie gdybanie bezsensowne

pozdrawiam

ps- ale sobie avatara sprawiłeś...;> byłeś na katechezach o złym duchu? ja bym sobie w rodzinnym albumie jego obrazków nie wkładał...tym bardziej nie używał jego obrazów, nawet gierkowych wyobrażeń...prędzej jakieś anime bym wstawił...


Jedyna wolność to zwycięstwo nad samym sobą. Fiodor Dostojewski

Offline

 

#3 2009-09-22 20:21:37

Eztaz

Nowy użytkownik

6893815
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 2
Punktów :   
WWW

Re: Religie:Luteranizm, Kalwinizm, Anglikanizm (zasady wiary)

Dziękuje czekam na rozwinięcie tematu z niecierpliwością........xD
Awatar zmienię chociaż  nie wierzę w demony ani w inne stworzenia nadludzkie a nawet co do istnienia  Boga mam  wątpliwości......Moim zdaniem człowiek to wynik ewolucji bez ingerencji boga.....!!!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wyborczatogowno.pun.pl www.priyanka.pun.pl www.zma.pun.pl www.elektrotechnika-ss.pun.pl www.elfbotng.pun.pl